Campina - cunoscut ca orasul cu cele mai multe zile insorite din an !

Manufacturing Engineering / New Product Introduction Expert for Ploiesti

FEDERAL-MOGUL PLOIESTI

Candidatul ideal:

•Studii superioare tehnice: inginerie, chimie sau inginerie mecanica
•Minim 5 ani experienta in NewProductIntroduction, preferabil automotive
•Minim 3 ani de experienta in productie/ coordonare proiecte
•Bune cunostinte despre procese / instrumente statistice din industra auto
•Certificare Greenbelt, Six Sigma and Lean tools
•Dimensiuni geometrice si tolerante, desen tehnic
•Intelegere principii si documentatie sistem de management
•Bune cunostinte ale programelor Word, Excel, Powerpoint, Outlook
•Bune cunostinte de limba engleza.

* Doar candidatii selectati vor fi contactati.

Descrierea jobului:

•Responsabil de Introducerea noilor produse in fabricatie inclusiv planificarea de pre-productie (timp, cost,capabilitate)
•Este in permanenta legatura cu Global AME NPI in vederea lansarii de noi produse sau modificari ale produselor aflate in fabricatie, respectand fazele PEP (Product Excellence Process)
•Suport pentru cotarea noilor programe in colaborarea cu organizatia Global AME NPI.
•Defineste procesul tehnologic pentru noile produse in colaborare cu inginerii tehnologi proces
•Dezvolta si identifica echipamente de productie pentru noile produse
•Coordoneaza achizitionarea echipamentelor, dispozitivelor si modificarilor tehnologice pentru noile produse.
•Elaboreaza si/sau valideaza programele de lucru ale echipamentelor d.p.d.v. ai parametrilor de lucru specifici fiecarui produs
•Coordoneaza elaborarea PFMEA-ului pentru produs
•Pregateste documentatia pentru noile produse/echipamente (plan de operatii, instructiuni de lucru specifice, SOS )
•Colaboreaza cu departamentul calitate proces in vederea elaborarii planului de control
•Urmareste toate modificarile de produse noi sau aflate in fabricatie si comunica schimbarile de BOM departamentului aprovizionare
•Coordoneaza omologarea interna a produselor, si elaboreaza dosarul de omologare interna
•Defineste necesarul de instruire/instruieste a tuturor functiilor implicate in lansarea unui nou produs cu privire la caracteristicile acestuia (de la NPI la serie)
•CAD suport
•Propune si implementeaza solutii pentru imbunatatirea proceselor tehnologice, calitatii si productivitatii.
•Participa la analiza reclamatiilor si colaboreaza cu departamentul calitate in vederea reducerii nivelului de PPMParticipa la audituri de client, siteme de mediusi SSM (ISO 14001, OHSAS 18001), sisteme de calitate (ISO-TS).
• Foloseste instrumentul LSW in activitatile zilnice si ii revizuieste continutul trimestrial.
• Contribuie activ la imbunatatirea continua a performantelor fabricii: identifica in mod constant oportunitati de imbunatatire a propriei activitati si a fabricii (idei Kaizen/luna in conformitate cu obiectivele fabricii).
• Efectueaza gemba walk /audituri 5S periodic si identifica neconformitati
• Participa la toate reuniunile la care functia sa este necesara (reuniuni zilnice nivel 1,2,3,dupa caz, reuniuni saptamanale/lunare,etc)

Descrierea companiei:

Federal-Mogul Holdings Corporation (NASDAQ: FDML) is a leading global supplier of products and services to the world’s manufacturers and servicers of vehicles and equipment in the automotive, light, medium and heavy-duty commercial, marine, rail, aerospace, power generation and industrial markets. The company’s products and services enable improved fuel economy, reduced emissions and enhanced vehicle safety.

Federal-Mogul Motorparts sells and distributes a broad portfolio of products through more than 20 the world’s most recognized brands in the global vehicle aftermarket, while also serving original equipment vehicle manufacturers. The company’s aftermarket brands include BERU®* ignition systems; Champion® spark plugs, wipers and filters; AE®, FP Diesel®, Goetze®, Glyco®, Nüral® and Payen® engine products; MOOG® steering and suspension parts; and Ferodo®, Wagner®, Beral®, Necto®, Duron®, Jurid®, Stop® and Abex® brake products

Relatii la:  www.federalmogul.com

Fatal error: Uncaught Exception: 12: REST API is deprecated for versions v2.1 and higher (12) thrown in /home3/weblin23/public_html/campina.info/wp-content/plugins/seo-facebook-comments/facebook/base_facebook.php on line 1273