Campina - cunoscut ca orasul cu cele mai multe zile insorite din an !
 

Poluarea in Campina. Problema batalelor si ecologizarea lor

Exploatarea si prelucrarea titeiului a adus orasului nostru si beneficii dar si foarte multa poluare.

Astazi vorbim despre batalele de gudroane acide ale Rafinariei Steaua Romana, care in continuare polueaza orasul nostru.

Conform Hotararii de Guvern 349/2005 privind depozitarea deSeurilor, de la 1 ianuarie 2007 Rafinaria Steaua Romana a fost obligata sa sisteze depozitarea deseurilor industriale periculoase in cele 16 batale de gudroane acide (10 in zona Bucea, cinci in zona Turnatorie si un batal de depozitare a namolului petrolier, cunoscut drept Lacul Pestelui).

Rafinariei i-a revenit de asemenea obligatia  sa decontamineze aceste batale si sa ecologizeze zonele iar termenul limita este 31 decembrie 2015 pretul fiind de peste 100 milioane de euro, suma uriasa in raport cu posibilitatile societatii, mai ales ca Rafinaria este in insolventa de cativa ani.

In anul 2011, Primaria s-a implicat si a fost semnat Contractul de finanțare nr. 130.657 între Consiliul Local al Municipiului Câmpina și Ministerul Mediului și Pădurilor (actual Ministerul Mediului și Schimbărilor Climatice), pentru „Reabilitarea sitului poluat istoric – Batal de depozitare reziduuri petroliere Strada Lacul Peștelui (Municipiul Campina)”.

In urma lucrarilor desfasurate, in cele patru compartimente ale batalului s-au identificat reziduuri petroliere: lichid până la adâncimea de 0,5 m și în rest material solit cu conținut ridicat de hidrocarburi. Astfel, lucrările au prevăzut pomparea unui volum de 3 mc faza lichidă si tratarea prin desorbţie termică a unui volum total de 5.402 mc șlam contaminat cu hidrocarburi.

Pana in prezent acesta a fost singurul batal decontaminat si ecologizat, iar asta gratie Primariei Municipiului, si nu Rafinariei Steaua Romana.

Ce facem cu batalele ramase?

Batalele din zona Turnatorie care sunt inchise din anul 1965 au o suprafata de circa 3.3 hectare si un volum de aproximativ 70.000 m3.

Acestea au devenit un focar de infectie, sunt pline de gunoaie si mizerie, iar in special vara mirosul imprejurul lor este insuportabil.

Sa nu uitam de batalele din zona Bucea, cu un volum de aproximativ 80.000 m3, care chiar daca sunt mai izolate decat cele din Turnatorie, polueaza si acestea foarte mult si prezinta un grad mare de risc pentru panza freatica.

Insa Lacul Pestelui este acela care prezinta cea mai mare problema. Este cel mai mare batal, transformat intr-o treapta de epurare a apelor uzate. Are o adancime maxima de aproximativ 15 metri, o lungime de aproape 1300 metri si un aspect colmatat, plin de impuritati mecanice si produs petrolier.

Cea mai mare problema este aceea ca apele poluate din el sunt varsate in raul Doftana, chiar daca se presupune ca sunt tratate si epurate.

O alta mare problema o reprezinta riscul incendiilor, mai ales in timpul verii cand temperaturile sunt ridicate, existand chiar si riscul autoaprinderii. De altfel, in anul 2000, batalul de la Lacul Pestelui a ars, degajand in aer cantitati enorme de fum si gaze toxice.

In anul 2011, ministrul mediului de atunci, Lazlo Borbely spunea ca pentru reabilitarea tuturor batalelor din Campina, rafinaria trebuie sa investeasca circa 100 de milioane de euro, suma pe care rafinaria nu a avut-o niciodata.

O solutie propusa a fost aceea ca Primaria sa preia batalele de la rafinarie si sa le ecologizeze cu bani din fonduri europene, dar pe langa batalele, Primaria si-a exprimat dorinta ca si stadionul de fotbal ce apartine Rafinariei sa intre in posesia Consiliului Local, actionariatul rafinariei respingand propunerea.

Ce este de facut?!

Cine o sa raspunda pentru nerespectarea reglementarilor?

Mai jos vedeti o galerie foto cu batalele din Campina, la momentul actual:

poza lacul pestelui lacul pestelui

batal langa lacul pestelui 2 batal langa lacul pestelui lacul pestelui 1

Scurgere ape tratate:

 

scurgere scurgere1

 
 

Fatal error: Uncaught Exception: 12: REST API is deprecated for versions v2.1 and higher (12) thrown in /home3/weblin23/public_html/campina.info/wp-content/plugins/seo-facebook-comments/facebook/base_facebook.php on line 1273